Skip to the content

Se resultater fra DM i traktortræk

DM 2018 på Landsskuepladsen i Herning er veloverstået, og 14 danmarksmestre er fundet. Her får du den fulde resultatliste.

Du kan både se resultaterne direkte her på siden, og du kan hente dem som Excel-fil, hvis du har mere lyst til det.

Hvert eneste træk er registreret, og det er altid sjovt at dykke ned i resultaterne.

Stort tillykke til alle vinderne og tak til alle for en (trods dårligt vejr) rigtig dejlig dag i Herning.

HENT ALLE RESULTATER FRA DM I TRAKTORTRÆK 2018 SOM EXCEL-FIL

Super Standard klasse 0   0 - 3500 kg. Max 4 cylindre.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
28 Ole Bundgaard Volvo BM 650 Lille Ny FP   87,17 3
29 Diderik Pit Deutz 7006   FP   74,06 7
30 Jacob Mørch Deutz 6006 Hammer Pulling FP   71,29 8
31 Mads Døring Ursus 385 Vodkaekspressen 58,38 FP 75,93 6
32 Marius Jensen Ford 7700   FP   95,79 2
33 Mads Andersen Fiat 715   FP   80,14 4
34 Kim Christoffersen Zetor 8011   FP   97,53 1
35 Team Holmebo Deutz 6006   FP   78,71 5
               
  Super Standard klasse 1   0 - 3500 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
36 Daniel Kristensen Fiat 1000   FP   59,27 3
37 Dennis Myrhøj Ford 8200 LITTLE BANDIT FP   94,27 1
38 Jon Malthe-Bruun Valmet 905   FP   15,93 4
39 Kasper Johansen Deutz 8006   FP   81,02 2
               
               
  Farm Klasse 0   0 - 3600 kg max 6 liter        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
40 Morten Hundebøl Too'Hot to Handle  Ford 8200   FP   89,72 3
41 Mads Bonde Andersen Bette Tage   FP   79,87 4
42 Frede Moselund Blue Magnet          Ford Major   88,14   75,55 5
43 Thor Petersen Old Smokey   FP   98,03 1
44 Emil Ringberg El Diablo   FP   91,27 2
               
  Farm Klasse 1   0 - 3600 kg max 8,3 liter        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
45 Bent  Rasmussen Skov Slikkehunden  Volvo BM 650   91,99     1
               
               
               
               
  Super Standard klasse 2   3501 - 4400 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
46 Frank Kristensen Fiat 1580   FP   89,27 3
47 Kenneth Nedergaard Ford 8210    FP   99,1 1
48 Emil Køtter Ursus 1201   FP   96,2 2
49 Claus Jensen Ford 8200   68,64 2,03   6
50 Lasse Jakobsen Valmet 8200 Knepholt Pullingteam 71,34 51,83   5
51 Steffan Knudsen  Fiat 130-90   FP   1,34 4
               
  Farm Klasse 2   3601 - 4500 kg          
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
60 Andreas Johnsen Ford 8200   FP   0,25 3
61 Thomas Poulsen John Deere 4430   FP   94,55 2
62 Steffan Hansen Ursus 1201   91,71 UDGÅET   4
63 Jacob Bach Ursula   FP   126,22 1
               
  Super Standard klasse 3   4401 - 5700 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
52 Brian Hermansen Fiat 1500   FP   UDGÅET 6
53 Jeff Vind Fiat 1580   45,38 0,16   7
54 Dennis Rasmussen John Deere 4440   DISK UDGÅET   8
55 Frederik Jørgensen Himmelhunden   FP   94,28 3
56 Erik Hansen Landbetjenten Ford TW10   FP   8,75 4
57 Michael just Mikkelsen Fiat 1580   FP   98,06 1
58 Micky Samsøe Ford TW-15  Tyveknægten FP   95,28 2
59 Andreas Pilemand John Deerre 4440   FP   0,20 5
               
  Farm Klasse 3   4501 - 5700 kg          
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
64 Anders Visgaard Ford TW 35   58,34 93,48   1
               
               
               
  Super Standard klasse 4   5701 - 7500 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
65 Flemming Madsen  John Deere 4240s   FP   91,60 2
66 Carsten Kjær Ford TW25   FP   87,94 3
67 Magnus Knakkergaard-Thomsen Fiat 1580   FP   82,77 5
68 Bjarne Christensen John Deere 4240S   FP   93,39 1
69 Kasper Bøgh John Deere 4350   97,47 99,37   6
71 Lasse Nielsen John Deere 4440   FP   86,43 4
               
               
  Super Standard klasse 5   7501 - 9000 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
72 Lasse Underbjerg Fendt Specialisten   Fendt 824   91,48 FP 77,82 5
73 Asbjørn Laursen  Dieselross   UDGÅET     7
74 Joachim Klovnhøj John Deree 7810   FP   88,6 3
75 Jakob Johnsen New Holland 8870a  Misse       FP   78,24 4
76 Jeppe Foged Case CVX 1195   73,32 72,89   6
77 Kristian Jensen New Holland 8970 Bellis   FP   90,74 2
78 Mikkel Baltser Case IH Red Thunder   FP   101,76 1
               
               
  Super Standard klasse 6   9001 - 11000 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
79 Michael Vestergaard Musse    New Holland 8970   FP   93,63 4
80 Kim Martinussen Massey Ferguson 8480 My Little Pony FP   96,07 3
81 Rasmus Brøndum John Deere 8530   FP   100,91 1
82 Jonas Simonsen John Deere 7920   FP   96,33 2
83 Martin Skoven Æ'kælling  Case Magnum 7250   FP   92,86 5
84 Anders Øvle Kristensen Fendt 939   FP   84,61 6
85 Kristian Rasmussen  Fendt 936   FP   80,43 7
               
               
               
  Super Standard klasse 7   11001 - 14000 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK PULLOFF 2.PULLOFF Placering
86 Rasmus Åkerstrøm New Holland T8.420   FP 128,45 105,46 1
87 Jonas Buus Fendt 936   FP 99,23   3
88 Niels Carl Brandt Kattenhøj Claas 3800   FP 125,56 100,12 2
89 Klaus Thomsen  John Deere 8530   FP 95,56   5
90 Kurt Aagaard Christensen New Holland T8 420   FP 96,59   4
91 Jonas Stig Andersen Fendt 936   FP 90,41   6
92 Lasse Hemmingsen John Deere 8530   FP 87,46   7
               
               
  Landbrugs klasse 0   0 - 3500 kg. Max 4 cylindre.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
1 Erik Kristensen Same Leone 70   97,53 FP 84,9 4
2 Patrick Pedersen John Deere 2140   FP   93,87 2
3 Team Holmebo Deutz 7807 Team Holmebo FP   88,89 3
4 René Lyngberg Massey Ferguson 575   FP   97,87 1
               
               
               
  Landbrugs klasse 1   0 - 3500 kg.          
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
5 Stig Nordstrøm Andersen Case IH 844 xl   FP   85,14 1
               
               
               
  Landbrugs klasse 2   3501 - 4400 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
6 Jens Gudike Fly Valmet 705   FP   102,26 2
7 Emil Knakkergaard-Thomsen Ford 6710   FP   94,05 4
8 Per Vinther Sørensen Fiat 90-90   FP   102,78 1
9 Mads Bøndergaard John Deere 3040   FP   95,62 3
10 Nicki Mattsson Ford 6710   FP   78,26 6
11 Kasper Harritz Massey Fergusson 699   FP   86,96 5
               
               
               
  Landbrugs klasse 3   4401 - 5700 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
12 Chris Nygaard Thomsen Valmet 8100   FP   82,43  
13 Morten Stokhold John Deere 3650   FP   95 2
14 Thomas Peter Kjeldahl Ford 8210   FP   94,11 3
15 Carsten Møller Fiat 1500   FP   91,61  
16 Jannick Ipsen Ford 8700   FP   87,35  
17 Rasmus Gad Fendt 615   FP   96,77 1
18 Simon Vig Massey Ferguson 6480   FP   93,1 4
               
               
  Landbrugs klasse 4   5701 - 7500 kg.        
NR Navn TRAKTOR TRAKTOR NAVN 1 TRÆK 2 TRÆK PULLOFF Placering
19 Thomas Jensen John Deere 4240S   FP   86,04 6
20 Frederik Hundahl New Holland   FP   93,4 3
21 Mads Rasmussen case IH 1455   75,89 FP 80,31 8
22 Lone Borup Andersen John deere 4450   FP   102,65 1
23 Anders Harbo New Holland T7.170   FP   85,64 7
24 Søren Vennegaard John Deere 7710   FP   91,94 4
25 Martin Schjøtler New Holland 8560   FP   79,78 9
26 Michael Hansen John Deere 4440   FP   93,55 2
70 Nicolaj Mertz Fendt 514   FP   91,17 5

Flere nyheder fra LandboUngdom

Valgflæsk og debat på menuen til valgmøde

Omkring 100 mennesker mødte op, da Fyns LandboUngdom i samarbejde med Centrovice og Dalum Landbrugsskole afholdt valgmøde i Odense tirsdag aften.

Norge vs. Danmark

Hvis man kigger ud over sin egen næsetip, kan man ofte blive klogere. Derfor har LU Bladet kigget mod nord og vores norske venner fra Norsk Bygdeungdomslag, der er Norges svar på LandboUngdom.