DM i traktortræk bød på brølende motorer og gamle danske hits, da deltagere og tilskuere samledes i Jerslev til en dag med diesel i blodet.
Træder man ind på pladsen i Jerslev denne lørdag, bliver man mødt af brølende motorer, duften af grill og god stemning. Unge som gamle flokkes denne lørdag til Jerslev, hvor årets DM i traktortræk blev skudt i gang klokken 12.00.
Mellem madboder og øltelte ligger den indhegnede bane, og for at sikre sig det bedste udsyn har nogle hevet bænke og klapstole helt frem til hegnet.
Fra en højtaler hejst højt op i luften lyder: “Hvorfor går Louise til bal”, “Himmelhunden” og andre danske klassikere – og publikum er vilde med det.
Klar med Gedebukken
Midt i det hele finder vi 25-årige Jeppe Riis Mikkelsen og hans traktor, Gedebukken. Han stiller op i Landbrugsklasse 3 og ankom til pladsen klokken 10.00 sammen med sin makker og barndomsven Kristian Jensen.
“Allerede på vej herop var jeg spændt. Jeg var nervøs for, om der ville ske noget med enten traktoren eller lastbilen,” fortæller Jeppe Riis.
Heldigvis gik turen uden problemer, og nu er det bare vejning og sidste tjek, før Gedebukken skal i kamp.
Men inden Jeppe Riis selv skal køre, tager han og Kristian Jensen en tur op til banen for at se, hvordan underlaget opfører sig.
“Så kan man se, om banen er lidt blød nogle steder – og det skal man helst undgå,” forklarer han.
Dropper farmors fødselsdag
Kristian Jensen har været en fast støtte gennem hele sæsonen. Han er selvstændig landmand og har valgt at bruge dagen i Jerslev frem for til sin farmors 85-års fødselsdag.
“Nu har jeg været med til alle andre træk, så jeg skal fandme også være med til den sidste. Den, der tæller,” siger han med et smil.
Farmoren var dog forstående – hun har nemlig selv været landmand. Kristian Jensen fungerer som Jeppe Riis ekstra øjne på banen og hjælper med gearvalg og tekniske justeringer.
“Jeppe ringer tit efter første tur og spørger, om han skal ændre noget. Jeg kan bedre se, om der skal justeres lufttryk eller gear,” siger han.
Det sociale frem for traktorer
Et andet sted på plænen står 19-årige Mateus Mejlholm, der skal sikre, at kun trækkerne kommer ind i Ryttergården, hvor trækkerne skal være, inden de skal ind på banen og dyste.
Ud over at stå i Ryttergården har han også stået ved parkeringspladsen, og senere skal han ned i baren, hvor hans arbejdsdag først slutter i nat ved 02-tiden.
Mateus Mejlholm er ved at uddanne sig til landmand, og så er han også næstformand i Brønderslev LandboUngdom, hvor han har været med til at sætte hele stævnet op.
”Vi startede med at sætte op i sidste weekend, og så har vi været heroppe hver eneste dag efter skole og arbejde for at gøre klar,” siger han.
Men på trods af, at Meteus Mejlholm er placeret lidt væk fra banen, og at det kun er musikken og røgen fra traktorerne, han kan se, så gør det ham ikke det store.
”Det er ikke på grund af traktorerne, at jeg er kommet i dag, men mere på grund af det sociale,” siger han.
Klar til kamp
Klokken er nu blevet 14.30, og det er Jeppe Riis’ tur til at trække. Nede i den modsatte ende står Kristian Jensen klar til at følge hans kørsel.
Med høj larm fra motoren og røg ud af udstødningsrøret kører Jeppe Riis afsted med slæden bag sig. Desværre starter han i et for højt gear, hvilket resulterer i, at gedebukken stopper ved 78 meter – altså 22 meter fra målstregen.
“Det var en fejl 40,” siger han med et smil.
Heldigvis har han endnu et forsøg til at kvalificere sig til finalen.
Andet træk går bedre – Gedebukken kommer forbi målstregen. Nu er der kun en runde tilbage.
”Jeg ringede til Kristian og spurgte, om han synes, jeg skulle køre samme gear eller et gear lavere, og så blev vi enige om, at jeg skulle køre samme gear – og det skulle jeg nok ikke have gjort, siger Jeppe Riis.
Traktoren mister træk ned mod de 70 meter og stopper ved 83,29 meter – hvilket resulterer i en fjerdeplads.
”Og det er ikke godt nok,” siger en tydeligt skuffet Jeppe Riis.
“Nu skal den hjem i værkstedet. Så må vi finde ud af, hvad der skal forbedres til næste år.”
Men først står den på afslapning med familie og venner – og måske en enkelt øl, før turen går hjemad.
Guld og oprydning
Blandt tilskuerne står 42-årige Søren Høst Hansen, der er produktionsleder hos A-Consolt. Han er dog ikke kommet for at heppe på Jeppe Riis.
I stedet er han med til at hjælpe sin kammerat Nicklas Bui, der stiller op i superstandardklasse 0.
”Han vandt guld, så det gik jo rigtig godt,” siger han med et smil.
Men på trods af, at kammeraten vandt guld, skal Søren Høst Hansen ikke feste til den lyse morgen. Det skal de andre til gengæld.
”To af de andre skal sove i campingvogn her på pladsen, men jeg skal desværre hjem, så jeg kan bruge søndagen på at gøre rent og gøre klar til næste uge,” siger han.